مایندیار
آیا ازدواج فامیلی خوب است

آیا ازدواج فامیلی خوب است

مقدمه یکی از رایج ترین پرسش های خانواده ها در خصوص ازدواج فرزندانشان این است که آیا ازدواج فامیلی خوب است یا خیر؟ لذا لازم دانستیم در اینباره صحبت کرده و به مزایا و معایب این امر اشاره کنیم تا خانواده ها و به خصوص دختران و پسران جوان نیز بتوانند با در نظر داشتن جنبه های خوب و بد این مسئله تصمیم بهتری را اتخاذ کنند. به همین منظور توصیه می شود دختران و پسرانی که با یکدیگر فامیل هستند و به یکدیگر علاقه دارند بررسی جوانب مثبت و منفی را مهم دانند و از اهمیت این مسائل غافل نگردند.

موضوعات این مقاله

آیا ازدواج فامیلی خوب است یا بد؟

یکی از پر تکرار ترین سوالاتی که بین خانواده مخصوصا جوانان پیش می آید این است که آیا ازدواج فامیلی خوب است یا خیر؟

باید اذعان داشت نظرات و پاسخ های متعدد و متفاوتی در جواب این سوال وجود دارد و بهتر است که جوانان با این نظرات آشنا شده و از مزایا و معایب این ازدواج نیز مطلع

شوند.

هر فردی در هر خانواده ای ممکن است با عقاید متفاوتی در این امر رو به رو شود، لذا برخی والدین با ازدواج فامیلی موافق بوده و دختران و پسران مورد نظر در فامیل را عروس و دامادهای خود می پندارند..

ایشان در پاسخ به آیا ازدواج فامیلی خوب است بدون هیچ تردیدی پاسخ مثبت می دهند و برخی بالعکس هیچ تمایلی به ازدواج فرزندانشان با دیگر دختر پسران فامیل ندارندو آن را مناسب نمی پندارند.

و جالب توجه این است که تفاوت عقاید در هر خانواده را در هر کشوری فرقی نمی کند ایران باشد یا کشوری دیگر، تداعی می کند.

آیا ازدواج فامیلی خوب است

چرا برخی والدین به ازدواج فامیلی موافق هستند و برخی خیر؟

برخی والدین تمایل دارند فرزندانشان با فردی آشنا ازدواج کند زیرا آشنایی واضح تر و بیشتری از خانواده شخص و خود فرد دارند و از خصوصیات اخلاقی وی آگاه هستند ولیکن برخی والدین علاقه ای به این وصلت نداشته و نمی خواهند دختر یا پسرشان با یکی از فرزندان اقوام ازدواج کند و دلایل شخصی متعددی نیز برایش لحاظ می دارند

سوال اساسی این است که آیا ازدواج فامیلی خوب است یا خیر؟برای پاسخ به این سوال نیاز است که هم از مزایای این سبک ازدواج و هم از معایب آن آگاه شد.

آیا ازدواج فامیلی خوب است

مزایای ازدواج فامیلی چیست|آیا ازدواج فامیلی خوب است؟

  • شناخت بیشتر خانواده ها از یکدیگر
  • ارتباطات بهتر و سازنده تر بین خانواده ها
  • راحتی خانواده ها در صحبت از مسائل مالی
  • پایدار تر شدن روابط خانواده ها و نزدیکی بیشتر به یکدیگر
  • ادامه یافتن نسل خانواده ها و حفظ ارزش های خانوادگی ایشان
  • سریع تر و آسان تر پیش رفتن ازدواج فامیلی

🔵 شناخت بیشتر خانواده ها از یکدیگر در ازدواج فامیلی

طبق مطالعاتی که در طی چندین سال اخیر انجام شده در برخی خانواده ها به سبب میزان معاشرتی که بین دو طرف خانواده وجود داشته است دو خانواده شناخت بیشتری از یکدیگر داشته و می توانند با اطمینان بیشتری ازدواج فرزندان خود با یکدیگر را به سرانجام برسانند.

🔵 ارتباطات بهتر و سازنده تر بین خانواده ها

همچنین به سبب شناخت طولانی مدت خانواده ها و دختر و پسر، ارتباطات و سازگاری های بهتر.بیشتر و سازنده تری نیز بین دو جوان و والدین شان وجود دارد که خیالشان را از بابت رابطه خوب فرزندانشان با یکدیگر راحت می سازد.همچنین خانواده ها به سبب فرهنگ و اعتقادات یکسانی که تاکنون داشته اند هماهنگی بیشتری با یکدیگر دارند.

🔵 راحتی خانواده ها در صحبت از مسائل مالی در ازدواج فامیلی

برخی پاسخی مثبت به آیا ازدواج فامیلی خوب است می دهند زیرا صحبت درباره مسائل مالی ازدواج و مخارج لازم نیز به مانند جهیزیه.مهریه معین و دیگر هزینه هایی مثل هزینه مراسم های عقد و عروسی و..راحت تر صورت می گیرد و چه بسا ممکن است گاهی اوقات هزینه و مخارجی کمتر از آنچه که باید نیاز شود.

🔵 پایدار تر شدن روابط خانواده ها و نزدیکی بیشتر به یکدیگر

از دیگر مزایایی که طبق مطالعات از ازدواج فامیلی نشان داده شده روابط بسیار محکم تر و پایدارتر خانواده ها در کنار یکدیگر می باشد و می توانند بیش از قبل اوقات خود را با هم بگذرانند.

🔵 ادامه یافتن نسل خانواده ها و حفظ ارزش های خانوادگی ایشان

پس از پاسخ مثبت به ازدواج فامیلی خوب است یا خیر از طرف والدین و دختر و پسر نیز، ازدواج فامیلی جوانان سبب می شود نسل خانواده های هر دو در فامیل ادامه پیدا کرده و ارزش های خانوادگی شان نیز به سبب ازدواج دختر و پسرشان با یکدیگر حفظ گردد.

🔵 سریع تر و آسان تر پیش رفتن ازدواج فامیلی

به سبب ارتباطات طولانی مدتی که خانواده ها با یکدیگر داشته اند و آگاه بودنشان از رسم و رسومات و یا خصوصیات اخلاقی دختر و پسر نیز روند رسمی شدن ازدواج سریع تر پیش رفته و خانواده ها زمان طولانی مدتی را به مانند ازدواج های غیر فامیلی برای شناخت اخلاقیات، روحیات و فرهنگ و رسوم خانواده پسر یا دختر نیز فراهم نمی آورند.

آیا ازدواج فامیلی خوب است

معایب ازدواج فامیلی چیست|آیا ازدواج فامیلی خوب نیست؟

در کنار مزایایی که در پاسخ به ازدواج فامیلی خوب است یا خیر اشاره شد معایبی نیز طبق مطالعات متعدد از ازدواج فامیلی به دست آمده که در ادامه به آن ها می پردازیم.لذا ازدواج فامیلی دارای معایب ژنتیکی و اجتماعی متعددی می باشد که دانستن آن ها خالی از لطف نیست.

معایب ژنتیکی و مادرزادی کودک حاصل از ازدواج فامیلی والدین

احتمال به ارث رسیدن بیماری های ژنتیکی به فرزندان زوجینی که به سبب پاسخ مثبت به سوال آیا ازدواج خوب است یا خیر و با یکدیگر ازدواج کرده اند بیش از زوجینی می باشد که ازدواج غیر فامیلی با یکدیگر داشته اند

🔴 میزان باروری بالای زوجین

یکی از معایب ازدواج فامیلی نیز میزان باروری بالاتر زوجین از ازدواج با شخصی غریبه می باشد.

🔴 خطر احتمالی سقط جنین

یکی از مهم ترین خطراتی که زن و مرد را پس از ازدواج فامیلی و همچنین سلامت زن را تهدید می کند خطر سقط و مرگ جنین و کودک نیز می باشد.باید اذعان داشت ممکن است کودک مرده به دنیا آمده و یا به دنیا نیاید و در شکم مادر از دست رود.

🔴 بیماری ژنتیکی احتمالی معلولیت کودک

معلولیت ذهنی و جسمی نیز در بین کودکانی که به سبب ازدواج فامیلی به دنیا آمده اند زیاد بوده و اغلب زمانی که شدت میزان معلولیت در این کودکان بیش از حد باشد احتمال اینکه ایشان در سنین کم نیز از دنیا بروند افزایش می یابد و این تنها به سبب میزان حاد بودن معلولیت می باشد.

در غیر این صورت کودک با مراقبت های ویژه و بسیار والدین و متخصصان مربوطه نیز می تواند زندگی بلند مدتی را  سپری کند.

🔴 بیماری ژنتیکی احتمالی ضعف و نقص ایمنی کودک

کودکانی که حاصل ازدواج فامیلی می باشند نیز احتمال دارد دچار نقص ایمنی بوده و بیشتر از سایر کودکان و افراد دچار بیماری های متعدد و پرتکرار گردند.این کودکان به سبب ضعیف بودن نیروی جسمانی شان در مقابل بیماری ها آسیب پذیر تر از دیگران هستند.

لذا در ازدواج فامیلی احتمال اینکه کودک دچار نقص جسمانی و روانی شود بیشتر از ازدواج با شخصی غریبه می باشد.

بنابراین در کنار مزایای ذکر شده از ازدواج فامیلی نیز احتمال بیش از حدِ انتقال بیماری های مادرزادی و اختلال در کودکان پس از فرزند آوری زوجین در ازدواج فامیلی نیز وجود داشته و بهتر است مد نظر دختر و پسر و همچنین والدین ایشان قرار گیرد.

معایب اجتماعی حاصل از ازدواج فامیلی

در کنار معایب ژنتیکی ازدواج فامیلی نیز،معایب اجتماعی هم در ازدواج فامیلی وجود دارد که مهم هستند و ممکن است تاثیراتی بر زندگی زوجین پس از ازدواج داشته باشد.

🔴 افزایش احتمال دخالت والدین و فامیل

از معایب اجتماعی ازدواج فامیلی نیز احتمال افزایش میزان دخالت های والدین و دیگر فامیل ها بر زندگی زوجین و یا حساسیت های بین زوجین بر سر والدین شان می باشد و گاهی این دخالت ها و حساسیت ها به تمامی افراد فامیل نسبت داده شده و تنها گریبان گیر پدر و مادر دختر و پسر نمی شود.

🔴 احتمال میزان شناخت کمتر و سطحی از دختر و پسر

پیش تر یکی از مزایای اینکه آیا ازدواج فامیلی خوب است و چرا را با شناخت بیشتر والدین از یکدیگر و فرزندان نام بردیم ولیکن ممکن است خانواده ها از فرزندان خود شناخت کاملی نداشته باشند و دیگر زمانی را صرف اطلاع از دیگر خصوصیات رفتاری و اخلاقی دختر یا پسر نکنند.

و احتمال بسیاری وجود دارد که به شناخت حقایق و خصوصیات بیشتر در فرد نپرداخته و با عجله و در زمان سریع تری شرایط رسمی شدن ازدواج فرزندانشان را مهیا سازند و از بررسی ویژگی های بیشتر در جوان نیز باز مانند.

🔴 احتمال طلاق پیچیده و پر دردسر زوجین از یکدیگر

از دیگر معایب اجتماعی ازدواج فامیلی احتمال طلاق پر دردسر زوجین از یکدیگر می باشد زیرا ممکن است خانواده ها فشار بسیاری بر رویشان آورده تا آن ها را از جدایی منصرف کنند و زوجین به سبب حفظ آبروی یکدیگر و خانواده خویش به سختی به زندگی با یکدیگر ادامه دهند و طلاق نگیرند.

همچنین پس از طلاق ممکن است روابط بین خانواده ها در فامیل به طور کل قطع شود.

و دیگر مشکلات خانوادگی..

آیا ازدواج فامیلی خوب است

علت بیماری های مادرزادی در کودکان با ازدواج فامیلی چیست؟

پس از اشاره به مزایا و معایب ازدواج فامیلی و خوب و بد بودن آن نیز بهتر است به این سوال هم بپردازیم.

هنگامی که بیماری ای نیز در ژن بزرگان و اجداد دختر و پسر که برای هر دو مشترک می باشند وجود داشته باشد، این بیماری و اختلال مادرزادی هم به ژن دختر و هم ژن پسر منتقل می گردد و در نهایت به جنین و نوزاد نیز منتقل می گردد.

به همین سبب با به ارث رسیدن بیماری از پدر و مادر نیز، کودک با احتمال بیشتری دچار این بیماری ژنتیکی می شود.

آیا ازدواج فامیلی خوب است

الزامات ضروری پیش از ازدواج فامیلی

تمامی الزاماتی که لازم است پیش از پاسخ مثبت به آیا ازدواج فامیلی خوب است، از آن ها آگاه بود مهم هستند و دختر و پسر و همچنین والدین نباید نسبت به این الزامات بی تفاوت باشند..

🔴 یکی از این الزامات،توصیه بسیار بر تحقیقات جامع تر می باشد و والدین تنها به شناختی که از یکدیگر به سبب فامیل بودن دارند اکتفا نکنند زیرا ممکن است از تمامی مسائل موجود مطلع نباشند.

🔴 زوجین باید پیش از اینکه اقدامی برای ازدواج رسمی خود کنند حتما آزمایش ژنتیک انجام داده و از راهنمایی های تخصصی دکتران این حوزه و  همچنین جلسات مشاوره ازدواج نیز بهره گیرند.

🔴 توصیه می گردد خانواده ها پیش از مشخص نشدن پاسخ آزمایش ژنتیک نیز خبری از ازدواج فرزندانشان به دیگر افراد فامیل ندهند تا در صورت پاسخی غیر از پاسخ مورد نیاز خانواده ها سوء تفاهمی بین دیگر افراد فامیل رخ ندهد.

آیا ازدواج فامیلی خوب است

آیا ازدواج فامیلی خوب است

خطرات احتمالی ناشی از ازدواج فامیلی چیست؟

احتمال بیشتر به ارث رسیدن بیماری های ژنتیکی به کودک.مرگ جنین در شکم و نوزاد متولد شده.تحقیقات کم به سبب شناخت قبلی و پشیمانی از این مسئله.اختلافات خانوادگی و دخالت فامیل و خانواده ها.دشوار بودن طلاق در صورت تمایل به جدایی و..که در محتوا به این مسائل با توضیحات بیشتری اشاره شده است.

چگونه می توان درباره ازدواج فامیلی تصمیم گیری کرد؟

از آنجا که ممکن است مسائل گوناگونی که در محتوا به آن ها اشاره شده پیش آید لازم است که خانواده ها بدون عجله و با صبر بیشتری درباره این مسئله فکر کند و به سادگی تنها به سبب فامیل و آشنا بودن با یکدیگر خواستار ازدواج دختر پسرهایشان نشوند.والدین باید مزایا و معایب این ازدواج را در نظر گرفته و در صورت نیاز از کمک های تخصصی یک روانشناس و مشاور ازدواج یا خانواده بهره گیرند.مزایا و معایب ازدواج فامیلی نیز در کنار دیگر مطالب ذکر شده و آگاهی از آن ها اهمیت بسیاری دارد.

الزامات ضروری پیش از ازدواج فامیلی چیست؟

همانطور که در متن محتوا هم ذکر شده،عمل نمودن به توصیه هایی پیش از آزمایش ژنتیک دختر و پسر بسیار مهم می باشد و والدین و جوانان نباید از آن غافل شوند.شناختی که از خانواده ها وجود دارد ممکن است به اندازه کافی نباشد بنابراین حتما به تحقیقات بیشتری پرداخته شود.بهتر است تا زمانی که جواب مناسبی از آزمایش ژنتیک به دست نیامده دیگر اعضاء فامیل از تصمیم خانواده ها برای ازدواج فرزندانشان با یکدیگر مطلع نشوند.

مرتبط باآیا ازدواج فامیلی خوب است

5 1 رای
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها