مایندیار

روانشناس خانواده

رزرو وقت مشاوره
بهره مندی از کمک های تخصصی دکتر روانشناس خانواده سبب می گردد هر یک از اعضاء خانواده به درک عمیقی از نوع رفتارهایشان با یکدیگر دست یافته و مطلوب تر از هر زمان دیگری با یکدیگر در تعامل باشند. والدین و فرزندان می آموزند که یکدیگر را به سبب تضادهای فکری شان سرزنش نکرده و بیش از پیش، هم را درک کنند و برای احساسات و افکار یکدیگر ارزش قائل باشند. دکتر روانشناس خانواده می تواند به صورت حضوری، آنلاین یا تلفنی با برگزاری جلسات درمانی تخصصی نیز در بهبود مشکلات و روابط بین خانواده نقش موثری را ایفا کند.

روانشناس خانواده میتواند در موارد زیر به شما کمک کند

بهبود روابط زن و شوهر بهبود روابط والدین با فرزندانبررسی مشکلات روانشناختی هر یک از زوجینبررسی مشکلات روانشناختی فرزندانریشه یابی مشکلات موجود و درمان افزایش مهارت های ارتباطی کلامی و غیر کلامیحفظ حریم شخصی هر یک از اعضاء خانوادهشناخت خلقیات و روحیات یکدیگرآموزش به والدین به جهت نحوه تربیت صحیحعلت یابی و بهبود مشکلات جنسی زن و مردبررسی و درمان مشکلات روانشناختی کودک و نوجوان

مراحل روانشناسی خانواده

1علت یابی مشکلات بین زن و شوهر

دکتر روانشناس به بررسی و علت یابی مشکلات بین زن و شوهر می پردازد.هر نوع مشکلی اعم از کوچک و بزرگ می تواند سبب آزردگی والدین شده و علت مراجعه حضوری آن ها به مرکز مشاوره و روانشناسی خانواده در تهران یا به صورت آنلاین و تلفنی در سایر شهرها باشد. مثلا مشکلاتی که اغلب بین زوجین رخ می دهد از قبیل زیر می باشند: مشکلات جنسی بین زوجین مشکل و ناتوانی در نحوه ابراز علاقه اختلاف و تضاد فکری طلاق عاطفی زوجین بیکاری مرد در زندگی مشترک و..که سبب می گردد افراد به روانشناس خانواده مراجعه کرده و سعی می کنند به بهبود روابط شان بپردازند.

2علت یابی مشکلات بین والدین و فرزندان

گاهی والدین با فرزندان شان دچار مشکل و تضادهای فکری می گردند و این نیز سبب می شود بین فرزند و والدین اختلافات هر چند شدیدی پیش آید. بنابراین دکتر روانشناس خانواده به خوبی و با صبر از سوی والدین و فرزندان نیز مشکلات رخ داده را جویا می شود.

3شروع درمان والدین و فرزندان

دکتر روانشناس خانواده پس از شنیدن صحبت های هر یک از طرفین با هر دو گروه در کنار یکدیگر صحبت می کند. گاها ممکن است از ایشان آزمون های شخصیت گرفته شود تا میزان تضادهای بین شان مشخص گردد و روانشناس خانواده به بهترین شکل ممکن بتواند به مسائل رسیدگی کند. برخی مشکلاتی که بین والدین و فرزندان رخ می دهند از قبیل زیر می باشند: پرخاشگری کودک به والدین گوش نکردن فرزندان به حرف های والدین دوستی با دوست های ناباب نمرات پایین درسی کم توجهی کودک به درس و مدرسه و..

4بهره گیری از جلسات خصوصی با فرزندان توسط روانشناس خانواده

گاهی روانشناس خانواده ترجیح می دهد در برخی جلسات درمانی با فرزند خانواده تنها صحبت کند زیرا ممکن است کودکان نزد خانواده در ابراز احساسات و هیجانات خود دچار خجالت شوند و دکتر روانشناس نتواند به خوبی به ریشه یابی بروز مشکلات کودک و نوجوان دست یابد.

5پیگیری نتایج حاصله در طی زمان

پس از برگزاری جلسات درمانی دکتر روانشناس میزان پیشرفت و بهبود مشکلات بین خانواده را بررسی می کند. در صورتی که نیاز باشد روانشناس خانواده از ایشان می خواهد چندین جلسه درمانی دیگر را بگذرانند. در غیر این صورت از ایشان می خواهد در بازه های زمانی مشخصی به مرکز مشاوره و روانشناسی به صورت حضوری مراجعه کرده یا به صورت آنلاین و تلفنی از جلسات بهره مند شوند تا دکتر روانشناس بتواند از میزان بهبود و کاهش مشکلات اطمینان حاصل کرده و در صورت نیاز جلسات مشاوره دیگری را برای اعضاء خانواده تشکیل داده و مشکلات را بررسی و در صورت امکان رفع یا کاهش دهد.

سوالات متداول روانشناس خانواده

1هدف روانشناس خانواده در جلسات درمانی چیست؟

بهره گیری از جلسات مشاوره توسط روانشناس خانواده می تواند کمک بسیاری به والدین و فرزندان کند زیرا مهم ترین هدف دکتر روانشناس خانواده بهبود روابط عاطفی و جنسی بین زن و شوهر و روابط عاطفی بین والدین و فرزندان می باشد.

لذا روابط خوب بین خانم و آقا بسیار می تواند در میزان تربیت صحیح فرزندان نقش داشته باشد و این مهم است که والدین از اصول همسرداری و فرزندداری صحیح آگاه باشند.

بنابراین دکتر روانشناس خانواده سعی می دارد با به کارگیری راهکارهای درمانی تخصصی و منطبق بر روانشناسی نیز به اعضاء خانواده کمک کند تا روابط سازنده تری با یکدیگر داشته باشند.

2آیا روانشناس خانواده در بهبود روابط جنسی زوجین نقش دارد؟

بله.روانشناس خانواده می تواند مشکلات جنسی بین زوجین را با همکاری های زوجین کاهش داده و بهبود بخشد.

از مهم ترین مشکلات جنسی که با کمک های تخصصی دکتر روانشناس خانواده که بر مشکلات زناشویی نیز آگاه بوده و تخصص دارد قابل بهبود و درمان هستند عبارتند از:

بی میلی جنسی

اعتیاد جنسی

تنوع طلبی یکی از زوجین

زود انزالی یا دیر انزالی

مشکلات نعوظ

ناتوانی در تحریک کردن همسر به هنگام سکس

درد زن به هنگام دخول

و..

3اساسی ترین مشکلات بین والدین از نظر روانشناس خانواده چیست؟

مشکلات متعددی می تواند بین زوجین وجود داشته باشد که همگی نیازمند حل اساسی توسط کمک های روانشناس خانواده می باشند.

لذا مهم ترین و رایج ترین مشکلاتی که بین زن و شوهر رخ می دهد از قبیل زیر می باشند:

خیانت

طلاق عاطفی

شک و بی اعتمادی

مشکلات جنسی

بیکاری مرد

اعتیاد یکی از زوجین

دخالت والدین در زندگی مشترک

عدم مسئولیت پذیری

تنش و پرخاشگری

کتک و بی احترامی

و..

4باید به روانشناس مرد مراجعه کرد یا زن؟

فرقی ندارد که روانشناس خانواده خانم باشد یا آقا زیرا مهم میزان تخصص و تجربه روانشناس در این امر می باشد.اغلب بانوان با روانشناسان خانم راحت تر بوده و آقایان نیز با روانشناسان مرد و این نیز بنا بر انتخاب و نوع نگاه هر فرد متفاوت است.

بنابراین هیچ تفاوتی در این مسئله وجود نداشته و حتی افراد می توانند علاوه بر مراجعه به مرکز مشاوره و روانشناسی خانواده در تهران نیز از جلسات درمانی دیگری در سایر شهرها به صورت آنلاین و تلفنی بهره مند شوند.

تمامی این جلسات با همکاری های مراجعین و میزان تخصص دکتر روانشناس بسیار نتایج مطلوبی را به ازمغان می آورند.

5علت بهره مندی از جلسات مشاوره توسط روانشناس خانواده چیست؟

روانشناس خانواده به اعضاء خانواده کمک می کند روابط عاطفی خوبی را با یکدیگر داشته باشند.

روانشناس خانواده در جلسات درمانی سبب می گردد اعضاء به سبب تضادهای فکری یکدیگر با هم دعوا نکرده و دچار اختلاف نشوند.

دکتر روانشناس خانواده بسیار در مدیریت و کنترل احساسات و هیجانات اعضاء خانواده موثر بوده و سبب می گردد افراد با آگاهی بیشتری به ابراز هیجانات خود به خصوص خشم و ناراحتی بپردازند.

6آیا می توان فارغ از جلسات درمانی با دکتر روانشناس خانواده در ارتباط بود؟

خیر.دکتر روانشناس خانواده تنها می تواند در مرکز کلینیک مشاوره و روانشناسی به صورت حضوری یا ارائه جلسات درمانی به صورت آنلاین یا تلفنی با مراجعین خود در ارتباط باشد.

7در جلسات روانشناسی، روانشناس خانواده به چه مسائلی می پردازد؟

هر نوع مشکلی که در حیطه تخصصی روانشناس خانواده باشد نیز وی با راهکارهای درمانی مورد نظر کاهش داده  و بهبود مسئله می پردازد.این مشکلات اعم از موارد ذیل هستند:

یکی از زوجین توانایی ابراز علاقه کلامی یا جنسی را به همسرش ندارد.

زوجین نسبت به یکدیگر بی اعتماد هستند و به هم شک دارند.

یکی از زوجین وابستگی زیادی به خانواده اش دارد.

زوجین نمی توانند به خوبی نیازهای جنسی یکدیگر را ارضاء کنند.

زوجین تضادهای فکری بسیاری دارند و نمی توانند با گفتگو به حل مسئله بپردازند.

زوجین نمی توانند اشتباهات یکدیگر را پذیرفته و  فرصت دوباره ای به یکدیگر دهند.

یکی از زوجین دست به زن دارد و به همسرش بی احترامی می کند.

فرزند خانواده گرفتار ارتباط با دوست های ناباب شده و دچار انحرافات اجتماعی گشته است.

فرزند پرخاشگر شده و به والدین خود توهین می کند.

و..

8آیا حتما باید به صورت مراجعه حضوری با دکتر روانشناس خانواده در ارتباط بود؟

خیر بهره مندی از جلسات درمانی و تخصصی توسط روانشناس خانواده هیچگونه محدودیتی ندارد.

و افراد حتی فرزندان( نوجوانان و جوانان) به تنهایی می توانند علاوه بر مراجعه حضوری به مرکز مشاوره و روانشناسی از جلسات آنلاین و تلفنی روانشناس خانواده خانم یا آقا در تهران یا هر شهر دیگری به بهترین شکل ممکن بهره ببرند.

9چگونه می توان روابط خوبی با همسر و فرزندان داشت؟

روانشناس خانواده به زوجین کمک می کند روابط بهتر و سازنده تری با یکدیگر داشته باشند.فرضا:

زوجین می توانند بیشتر در کارهای مشترک خانه به یکدیگر کمک کنند.

زوجین می توانند با شناخت عواطف و علاقمندی های یکدیگر به خوشحال نمودن هم بپردازند.

و..که توسط روانشناس خانواده در جلسات مشاوره اذعان می گردد.

به طور کل از نظر دکتر روانشناس خانواده زمانی که زوجین با یکدیگر دوست و همراه بوده و رابطه صمیمانه ای داشته باشند بیشتر می توانند خاطرات شادتر و زیباتری بسازند زیرا بیشتر با یکدیگر احساس راحتی کرده و به یکدیگر تکیه می کنند.

10روانشناس خانواده به درمان مشکلات بیش فعالی کودکان می پردازد؟

بله در جلسات خانواده درمانی زمانی که فرزند خانواده دچار کم توجهی و بیش فعالی باشد دکتر روانشناس خانواده به علت یابی این مسئله می پردازد و سپس با راهکارهای درمانی خاص مثل بازی درمانی بر کاهش میزان بیش فعالی کودک تمرکز می کند.

توضیحات روانشناس خانواده

روانشناس خانواده کیست؟

روانشناس خانواده خانم یا آقا به صورت تخصصی با بهره گیری از اصول روانشناسی نیز به درمان مشکلات روانشناختی بین اعضاء خانواده می پردازد و به هر یک از افراد خانواده کمک می کند با شناخت شخصیت خود و آگاهی از احساسات و خلقیات و توانمندی هایش رفتار نماید و نیز در صورت بروز هرگونه بحث و اختلافی به آرامی و با صبر نیز به حل مسئله بپردازند.

روانشناس خانواده به کوچکترین عضو خانواده تا بزرگترینِ آن کمک می کند تا با به مرور زمان روابط بهتری با خود و یکدیگر داشته باشند زیرا در اکثر مواقع برخی خانواده ها تنها به سبب مشکلات روانشناختی یکی از اعضاء خانواده در جلسات روانشناسی و مشاوره خانواده حضور می یابند.

هر خانواده ای دلایل خاص خود را برای مراجعه حضوری به مرکز مشاوره و روانشناسی خانواده یا بهره مندی از این جلسات به صورت آنلاین و تلفنی در تهران یا هر شهر دیگری دارند و نیز دکتر روانشناس به بهترین شکل ممکن به آن ها گوش فرا داده و با ارائه راهکارهای درمانی تخصصی نیز به بهبود شرایط ایشان کمک می کند.

بنابراین روانشناس خانواده دور از تخصص و اصول روانشناسی هیچ اقدامی برای کاهش میزان مشکلات و بهبود آن ها انجام نداده و با درمان های اصولی نیز به بهبود فرد کمک می کند.

روانشناس خانواده

وظایف روانشناس خانواده چیست؟

روانشناس خانواده خانم یا آقا وظایف متعددی در جلسات درمانی دارد که با ایفای آن ها در بهبود روابط بین اعضاء خانواده که مهم ترین هدف جلسات روانشناسی خانواده می باشد نقش بسیاری دارد.

روانشناس خانواده نیز به دلیل حوزه تخصصی خود در زمینه خانواده می تواند تغییرات بسیار مفیدی را در زندگی زوجین و فرزندان تداعی نماید و از میزان مشکلات موجود بین آن ها بکاهد.

از جمله این وظایف عبارتند از:

 • علت و ریشه یابی مشکلات درون فردی هر یک از اعضاء خانواده
 • علت و ریشه یابی مشکلات برون فردی(گروهی) هر یک از اعضاء با یکدیگر
 • ارائه راهکارهای درمانی به سبب کاهش و بهبود مشکلات روانشناختی هر یک از زوجین و فرزندان توسط روانشناس خانواده مجرب
 • ارائه راهکارهای تکنیکی و زوج درمانی به جهت حل مشکلات جنسی بین زن و شوهر
 • ارائه راهکار و آموزش به والدین به جهت چگونگی حل اختلافات بدون دعوا و بی احترامی
 • ارائه راهکار و آموزش به والدین و فرزندان به جهت نحوه ارتباط گیری و تعامل با یکدیگر
 • درمان مشکلات و اختلالات روانی متعدد بین اعضاء خانواده مثل اختلال افسردگی، اختلال وسواس، اضطراب و نیز دیگر اختلالات
 • پیگیری وضعیت مراجعین پس از اتمام جلسات درمانی
 • و..

بنابراین روانشناس خانواده می تواند نقش موثری در میزان بهبود روابط خانواده، والدین و فرزندان داشته باشد و به هر یک از ایشان کمک کند تا از بعد دیگری به مسائل نگاه کند.

از دیگر وظایف روانشناس خانواده نیز می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • بررسی میزان صمیمیت هر یک از فرزندان با والدین
 • بررسی نحوه تعامل و ارتباطات زوجین با یکدیگر به تنهایی و در جمع
 • کسب اطلاع از شغل زن و مرد و دغدغه های مورد نیاز ایشان
 • بررسی نحوه تعامل و ارتباطات هر یک از زوجین با خانواده های یکدیگر
 • بررسی شرایط اعضاء خانواده پیش از وقوع و بروز جدی مشکلات بین فردی بین یکدیگر
 • ارزیابی نحوه حل مسئله زوجین به هنگام دعوا و اختلاف توسط روانشناس خانواده
 • و..

روانشناس خانواده

معیارهای خانواده های موفق و سالم از نظر دکتر روانشناس خانواده

ازدواج موفق از نظر روانشناسی که سرچشمه برقراری خانواده ای سالم و موفق می باشد در مرکز کلینیک ها و همچنین روانشناسان خانواده نیز دارای معیار هایی است که لازم دانستیم به برخی از این ویژگی ها اشاره کنیم:

 • میزان سازگاری خانم و آقا با یکدیگر
 • احترام و محبت اعضاء خانواده به هم
 • ارزش گذاری به یکدیگر
 • علاقه دو طرفه بین زن و مرد و فرزندان
 • حفظ حریم شخصی یکدیگر
 • تشویق یکدیگر به سبب موفقیت هر یک از اعضاء خانواده
 • افتخار کردن به یکدیگر از نکات بسیار مهم از جانب روانشناس خانواده در بین اعضای خانواده می باشد.
 • تلاش برای رشد و ترقی یکدیگر در بین اعضاء خانه
 • متعهد و وفادار بودن زوجین به یکدیگر
 • تشکر کلامی و فیزیکی زوجین از هم (فرضا اگر مرد برای همسرش گل می خرد خانم او را بوسیده و با ابراز علاقه مثل بیان دوستت دارم و ممنون از مرد نیز تشکر کند و همچنین بالعکس اگر خانم تمامی کارهای خانه را انجام داده و خانه مرتب است مرد با گفتنِ خسته نباشید و در آغوش گرفتن زن، علاقه و قدردانی اش نسبت به او را ابراز دارد)
 • تشکر کلامی و فیزیکی والدین و فرزندان
 • اجتماعی بودن و علاقمند به تفریح و سرگرمی و ارتباطات
 • همدلی و درک یکدیگر
 • همراه بودن به هنگام سختی ها و مشکلات
 • گذشت و فداکاری اعضاء
 • و بسیاری موارد دیگر که از سوی روانشناس خانواده مورد تاکید قرار گرفته و لازمه روابط خوب اعضای خانواده هستند.

روانشناس خانواده

اهمیت بهره مندی از راهنمایی های تخصصی روانشناس خانواده به صورت حضوری، آنلاین و تلفنی در تهران و سایر شهرها

همانطور که پیشتر بیان شد مراجعه حضوری به مرکز مشاوره روانشناسی خانواده یا بهره مندی از جلسات تخصصی آنلاین و تلفنی همگی به سبب همکارهای مراجعین با دکتر روانشناس خانواده نیز نتایج خوبی را به دست می آورد لذا از آنجایی که ممکن است هر یک از اعضاء خانواده تضادهای فکری عملی متعددی با یکدیگر داشته باشند و ندانند چگونه می توانند به حل این مسائل بپردازند بهترین تصمیم بهره گیری از کمک های دکتر روانشناس خانم و آقا می باشد.

لذا حتما نباید در زندگی اختلافاتی وجود داشت که به نزد دکتر روانشناس خانواده مراجعه نمود بلکه افراد می توانند به سبب ارتقاء و بهبود مهارت های ارتباطی شان با دیگر اعضاء خانواده و..نیز از راهنمایی های اصولی ایشان بهره ببرند.

این جلسات درمانی می تواند تاثیر بسزایی در نحوه تعاملات افراد با خود و اطرافیان داشته باشد و به سبب مرور اتفاقات پیرامون زندگی، مسیری روشن تر و هموارتر را پیش روی مراجعین قرار دهد.

بنابراین بهره گیری از کمک های روانشناس خانواده به صورت حضوری، آنلاین و تلفنی در حل مشکلات خانوادگی نیز بسیار مهم بوده و کمک می کند اعضاء خانواده روابط سازنده تری با یکدیگر داشته باشند.

لذا برخی فکر می کنند جلسات حضوری روانشناسی تفاوت بسیاری با جلسات آنلاین و تلفنی دارد در صورتی که افراد می توانند به راحتی در هر محل و زمانی با دکتر روانشناس صحبت کرده و احساسات و دغدغه هایشان را بیان دارند.

روانشناس خانواده

آیا روانشناس خانواده می تواند به مشکلات روانشناختی کودک بپردازد؟

بله روانشناس خانواده می تواند به بهبود مشکلات کودک کمک کرده و به بهبود آن ها بپردازد در صورتی که در مواقع نادر میزان مشکل کودک بهبود نیافت روانشناس خانواده کودک را به روانشناس کودک ارجاع می دهد.

آیا بهره مندی از راهنمایی های روانشناس خانواده کمک کننده است؟

بله این جلسات می تواند سبب بهبود روابط بین اعضاء گردیده و افراد را به یکدیگر نزدیک تر سازد.همچنین مشکلات درون فردی هر یک از اعضاء در این جلسات بررسی شده و درمان می یابد.در محتوا به مزایای بهره مندی از کمک های تخصصی روانشناس خانواده به صورت مراجعه حضوری به مرکز مشاوره و روانشناسی و یا مشاوره آنلاین و تلفنی اشاره شده است.

آیا حتما باید دارای اختلافات خانوادگی بود که به نزد روانشناس مراجعه کرد؟

خیر افراد می توانند به جهت ارتقاء و تقویت و بهبود روابط بین فردی خود به نزد روانشناس خانواده رفته و از راهنمایی های ایشان کمک گیرند یا به صورت آنلاین و تلفنی با ایشان صحبت کنند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.