مایندیار
مشاوره افسردگی

مشاوره افسردگی

رزرو وقت مشاوره
به سبب افزایش میزان افسردگی در عصر امروز بین کودکان، جوانان و بزرگسالان نیز بهره مندی از جلسات مشاوره افسردگی حضوری، آنلاین و تلفنی با دکتران مشاور و روانشناس خانم و آقا می توان به خوبی با عمل نمودن به راهکارهای درمانی موثر بر کاهش و درمان افسردگی تغییرات مثبتی در زندگی خلق کرده و با کمک های تخصصی دکتران خوب و مجرب مشاوره افسردگی بهترین نتایج درمانی را در طی زمان مشاهده نمود. مشاوره افسردگی می تواند بسیار در تحول روحی و رفتاری موثر بوده و به افراد کمک می کند تا بیشتر به خود و علایقشان اهمیت دهند..

مشاوره افسردگی میتواند در موارد زیر به شما کمک کند

ریشه یابی علت افسردگیکاهش میزان غم و ناراحتیکاهش میزان بی حالی و انرژی نداشتنارزیابی علایق و نیازمندی هاکاهش احساسات منفی و نا امیدانهکاهش میزان خشم نهفته و سرکوب شدهافزایش احساسات مثبت و توانمندیکمک به افزایش تعامل و ارتباطات اجتماعی فرد افسردهپی بردن به اهمیت ارزش وجودی توسط فرد افسردهپذیرش و گذشتن از مسائل ناراحت کننده و آسیب زاآمادگی فرد افسرده برای تغییر و استفاده از فرصت های رشدشروع سبک جدیدی از زندگی با احساسات مطلوبتمایل فرد به دنبال کردن اهداف و آرزو هاافزایش اعتماد به نفس و عزت نفساهمیت بیشتر به احساسات مثبت و منفی درونی و شخصی

مراحل مشاوره افسردگی

1علت یابی افسردگی

مشاور در طی جلسات سعی می کند به علت افسردگی در فرد دست یابد، با او صحبت کرده و از او نیز می طلبد که صحبت کند و طول مدت نشانه های خلقی و رفتاری خود را بیان دارد. پس از تایید وجود افسردگی در فرد از سوی مشاور، ایشان هر آنچه که نیاز است بداند را از مراجع درخواست می کند. صداقت و اعتماد مراجع در این مسیر بسیار مهم است تا به سبب اطلاع مشاور از جزئیات علت افسردگی، درمان ثمره بخش بوده و نتیجه بخش باشد.

2بررسی و ارزیابی مشکلات روانشناختی مراجع

مشاور در جلسات مشاوره افسردگی سعی می کند از مراجع سوالات تخصصی و مهمی را بپرسد زیرا اگر با این پاسخ ها مشخص گردد فرد علاوه بر افسردگی از مشکل دیگری مثل وسواس رنج می برد روانشناس می تواند بهتر به درمان وی بپردازد. فرضا ممکن است علت اصلی افسردگی شخص، خستگی از میزان وسواسی خویش بوده باشد که شخص ناخودآگاه این خستگی و کلافگی را به ناراحتی از ارتباطات کوتاه مدتش با دیگران و یا قبول نشدن در آزمونی مهم نسبت داده و این نیز سبب افسردگی در وی شده باشد.

3مشاوره و ارائه راهکارهای درمانی

مشاور با در نظر گرفتن ملاک های افسردگی و تایید افسرده بودن فرد راهکارهای درمانی تخصصی و اصولی روانشناسی را ارائه داده و از مراجع می خواهد که.. هر آنچه در وجودش سنگینی می کند به زبان آورده و احساساتش را سرکوب نکند. مشاور به فرد اهمیت داده و به او کمک می کند با احساسات مثبت و توانمندی های خویش بیشتر آشنا شده و در راستای رشد آن ها تلاش کند تا احساسات مثبت بر احساسات منفی درونی غالب گردند.

4پیگیری مراجع پس از اتمام جلسات

پس از اتمام جلسات مشاوره افسردگی و بهبود فرد، مراجع رها نشده و مشاور جلساتی دیگر را با فواصل زمانی برای او در نظر می گیرد. ولیکن اگر فرد همچنان پس از اتمام جلسات ریشه هایی از افسردگی را در درونش در بر داشته باشد بدون هیچ وقفه ای مشاور ادامه جلسات مشاوره را برای فرد معین می سازد و یا او را به نزد مشاوری دیگر ارجاع می دهد.

سوالات متداول مشاوره افسردگی

1افسردگی ناشی از چیست؟

افسردگی برای هر شخص می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد، فرضا برخی به سبب از دست دادن عزیزی یا از دست دادن یک موقعیت شغلی خوب دچار افسردگی می گردند..

برخی به سبب ریشه های کودکی شان یعنی رفتارهای والدین با یکدیگر و با وی نیز در آینده تحت تاثیر آن تجارب کودکی قرار گرفته و دچار افسردگی می شوند..

مثلا کتک های پدر به فرزند و.. ولیکن ممکن است خودشان ندانند علت افسردگی شان به سبب این تجارب شکل گرفته است.

برخی ممکن است با جدایی و تمام شدن یک رابطه عاشقانه افسرده شده و هزاران هزار دلیل دیگر نیز که می توانند سبب افسردگی شوند و نیازمند مشاوره افسردگی باشند.

2آیا افسردگی یک شبه رخ می دهد؟

خیر..نادیده گرفتن و سرکوب احساسات منفی و غم در طی زمان نیز یه یکباره جمع شده و احساسات غم و ناراحتی را در یک برهه زمانی شدت می بخشد.

وقتی رابطه ای به اتمام می رسد فرد فکر می کند به سبب جدایی و از دست دادن کسی که دوستش دارد دچار افسردگی گشته..لذا این مسئله هم بی تاثیر نیست.

ولیکن ناراحتی ها و احساسات مخرب دیگری نیز پیش از این جدایی وجود داشته اند که با این تلنگر سبب فروپاشی احساسات فرد شده اند و فرد ناخواسته دچار افسردگی گشته است.

 

3از نظر مشاوره افسردگی، افسردگی در مردان بیشتر است یا در مردان؟

نمی توان نظری قطعی را در اینباره بیان نمود زیرا احساسات هر فرد متفاوت از دیگری است.

چه بسا ممکن است دو زن از یک درد مشترک دچار افسردگی شده  ولی میزان شدت افسردگی شان متفاوت از هم باشد.

در مردان هم همین است؛ ولیکن در کل احتمال می رود شدت افسردگی نهفته در مردان بالاتر باشد.

زیرا مردان بر خلاف بانوان ممکن است کمتر احساسات شخصی خویش را بروز داده و ناراحتی هایشان را پنهان می کنند و در قلب و دلشان تلنبار می سازند..کمتر درد و دل کرده یا اصلا حرفی از ناراحتی هایشان نمی زنند.

البته این مسئله هم در تمامی مردان صدق نکرده و می تواند در برخی بانوان هم وجود داشته باشد.

پس پاسخ مناسب را می توان اینگونه اذعان داشت که شدت افسردگی در زنان و مردان قابل قیاس نمی باشد.

4آیا افسردگی اختلالات دیگری نیز به همراه دارد؟

در مشاوره افسردگی این پاسخ را نمی توان به هر فردی که دچار افسردگی گشته است نسبت داد .

زیرا هر فردی ممکن است به سبب بیماری های ژنتیکی یا هر مسئله دیگری دچار اختلال و مشکلات روان شناختی شده و به سبب آن بیماری دچار افسردگی گردد یا بالعکس.

ممکن است که فردی دچار افسردگی بوده باشد و به سبب این بیماری دچار بیماری های روانی دیگری مثل اضطراب و.. گردد.

5آیا فرد افسرده می تواند تظاهر به شادی کند؟

زمانی که افراد افسردگی شدید داشته باشند به سبب این میزان افسردگی به قدری بی حال و بی انرژی هستند که نمی توانند به خوبی احساسات خویش را پنهان نموده و نقش بازی کنند.

در ادامه نیز مهم ترین نشانه های فرد افسرده را بیان می داریم بدین صورت تشخیص فرد افسرده راحت تر بوده و هر شخص ناراحتی افسرده تلقی نمی گردد.

همچنین افسردگی در جلسات مشاوره افسردگی توسط مشاور و روانشناس قابل تشخیص می باشد.

6افسردگی ممکن است در بزرگسالان و میانسالان رخ دهد؟

افسردگی سن و سال نداشته و هر فردی بنا بر مسائل شخصی خویش ممکن است در طی زمان دچار افسردگی گشته و مشخص می گردد که..

افراد ممکن است در هر سنینی دچار افسردگی  شوند و نیازمند مراجعه به جلسات مشاوره افسردگی باشند.

همانطور که افسردگی زن و مرد ندارد برای سنین متعدد هم هیچ تمایزی در ایجاد  این بیماری وجود نداشته و حتی کودکان نیز ممکن است به سبب محیطی که در آن متولد شده و رشد یافته اند دچار آسیب های روحی شوند.

7 آیا افسردگی می تواند بر سلامت جسم هم تاثیرگذار باشد؟

بله فرد افسرده ممکن است به سبب به دوش کشیدن احساسات منفی و مخرب علاوه بر بیماری های روحی دچار بیماری های جسمانی مثل سردرد، قلب درد یا بیماری های گوارشی و..گردد.

 

8آیا می توان افسردگی را پیشگیری نمود؟

همانطور که بیان شد افسردگی به مرور و در طی زمان رخ می دهد و نمی توان یک شبه فردی را افسرده دانست.

لذا ممکن است فرد پیش از جدی شدن افسردگی به میزان ناراحتی ها و سرکوب احساسات خویش اهمیت نداده و این افسردگی نیز به مراتب بیش از پیش گردد.

بنابراین اگر افراد خود می پندارند که ناراحتی های روحی شان به مراتب بیش از حد شده و زندگی روزمره شان به سبب تجمع افکار و احساسات منفی بسیار است توصیه می گردد:

حتما به مرکز روانشناسی و نزد مشاور فردی برای مشاوره افسردگی مراجعه نموده و حتما در اینباره با وی صحبت گردد تا این مسئله به مرور افزایش نیافته و بتوان راحت تر و سریع تر به درمان افسردگی پرداخت.

افسردگی بیماری ای نیست که بتوان به تنهایی و با خود درمانی به بهبودی دائمی آن پرداخت.

9آیا اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر می تواند بر ابتلا به افسردگی تاثیرگذار باشد؟

بله به سبب تاثیرات مخرب این مواد بر روح و روان فرد نیز احتمال زیادی وجود دارد که در طی زمان فرد به سبب اعتیاد به مواد مخدر دچار افسردگی گردد..

زیرا ممکن است فرد به مرور اعتماد به نفس خود را از دست داده و نسبت به خود احساسات منفی و پوچ داشته باشد و از وجه خود شرم زده باشد علاوه بر این به سبب تاثیر مخرب اعتیاد بر سلامت جسمی نیز جسم و روح هر دو در طی زمان سبب افسردگی فرد می شوند.

البته ممکن است میزان شدت این افسردگی در بین افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند متفاوت از هم باشد.

10آیا افسردگی قابل درمان است؟

بله به سبب کمک های تخصصی مشاور افسردگی این بیماری روانشناختی قابل درمان می باشد ولیکن فرد افسرده باید به تمام نکات و راهنمایی های مشاور عمل نموده و به آن ها عمل نمایند.

در غیر این صورت ممکن است افسردگی دوباره ایجاد شده و حتی با شدن بیشتری نیز بروز نماید.

همراهی مراجعین با دکتر مشاور و روانشناس بسیار مهم است.لذا فرقی ندارد جلسات مشاوره افسردگی به صورت حضوری، آنلاین و تلفنی انجام گردد زیرا بهره مندی از هر یک از این جلسات بسیار مفید بوده و تاثیر بسزایی در میزان بهبودی فرد افسرده دارد.

توضیحات مشاوره افسردگی

مشاوره افسردگی چیست؟

مشاوره افسردگی نیز جلساتی تخصصی و اصولی ست که توسط دکتران مشاور  و روانشناس آقا و خانم نیز تشکیل می گردند و با ارائه راهکارهای درمانی اصولی روانشناسی به کاهش میزان افسردگی در انواع خفیف و شدید

مشاوره افسردگی

افسردگی چیست؟

افسردگی نوعی بیماری روانشناختی است که سبب تغییرات خلقی منفی در برخی افراد می گردد به نحوی که ایشان در بسیاری از اوقات روز و در طول هفته احساسات مخرب و منفی زیادی را متحمل می شوند.

لذا این احساسات منفی و ناراحت کننده نیز به نوعی سبب بی رمقی و بی حالی فرد گشته و به او اجازه نمی دهد به فعالیت های مورد علاقه خود بپردازد زیرا فرد دلش می خواهد به کاری نپرداخته و در خلوت تنهایی خود بماند.

از آنجایی که افسردگی ممکن است در تمامی افراد در هر سنی اعم از دختر، پسر، پیر و جوان و.. نیز بروز کند بهتر دانستیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این بیماری در جلسات مشاوره افسردگی توضیحاتی را بیان داریم.

انواع افسردگی

هر فردی به هر سبب می تواند دچار افسردگی گردد و شدت این افسردگی نیز خفیف و شدید بوده و نیاز به مراجعه به مراکز مشاوره افسردگی داشته باشد.. لذا به برخی از انواع افسردگی اشاره می کنیم:

 • افسردگی به هنگام بارداری
 • افسردگی پس از زایمان که در جلسات مشاوره افسردگی بسیار حائز اهمیت می باشد.
 • اختلال افسردگی پیش از دوران قاعدگی PMS
 • اختلال افسردگی اساسی MDD
 • افسردگی سایکوتیک
 • اختلال افسردگی مداوم
 • و..

همانطور که اذعان شد افسردگی به هر نحوی می تواند برای هر فردی بروز کند و اینها برخی از انواع افسردگی شایع در بین افراد  بود که معرفی نمودیم.

مشاوره افسردگی

شایع ترین علائم افسردگی در جلسات مشاوره افسردگی

افسردگی نیز به سبب علائمی مهم و پس از در نظر گرفتن ضروریات خاصی نیز تشخیص داده می شود.لذا این علائم مهم ترین علائم افسردگی در جلسات مشاوره افسردگی بوده و پس از مشاهده این علائم در اطرافیان نزدیک نیز بهتر است با رضایت فرد مورد نظر، ایشان را به نزد یک دکتر روانشناس خوب در بهترین مرکز مشاوره در تهران یا هر شهر دیگری برده و یا نیز از مشاوره آنلاین و تلفنی استفاده نمود و با دسترسی راحت تر به درمان و بهبود حال روحی و شرایط ایشان پرداخت.

پیش از همه بهتر است اشاره کنیم اساسی ترین نشانه در فرد افسرده در جلسات مشاوره افسردگی احساس ناراحتی و غمگین بودن مداوم وی و نیز عدم علاقه و تمایل به انجام دادن فعالیت ها و علایق خویش می باشد.

از دیگر نشانه های افسردگی نیز می توان به موارد ذیل پرداخت:

 • خستگی و بی حالی مداوم از مهم ترین نشانه ها در جلسات مشاوره افسردگی
 • اختلال خواب در افسردگی اعم از بی خوابی، پرخوابی یا کم خوابی..از آن جهت که ممکن است فرد دیر به خواب رفته یا حین خواب کابوس ببیند و از خواب برخیزد.
 • احساساتی همچون احساس کلافگی و احساس گناه و بی ارزشی
 • عدم تمایل به انجام امور مورد علاقه
 • تغییر وزن فرد افسرده..از آن جهت که ممکن است فرد دچار اضافه وزن یا کاهش وزن شدید گردد.
 • گوشه گیری و تمایل به تنهایی
 • از دست دادن میزان اعتماد به نفس
 • عدم تمرکز و دارای حواس پرتی
 • خودزنی
 • تحریک پذیری
 • ریتم کند و آهسته در صحبت کردن و رفتار کردن
 • اضطراب و نگرانی
 • رفتارهای پرخطر مثل مصرف الکل و مواد مخدر، رانندگی خطرناک و سریع و..
 • افکار منفی و مخرب به مانند خودکشی یکی از مهم ترین اصل ها در جلسات مشاوره افسردگی
 • عدم تصمیم گیری درست
 • حساس شدن و گریه کردن
 • کاهش میزان علاقه به رابطه جنسی
 • خلق و خوی ضعیف و عدم ارتباط گیری که در جلسات مشاوره افسردگی بسیار بر آن ها تاکید می گردد.
 • احساس ناراحتی و بی قراری
 • درد های جسمانی به مانند دردهای گوارشی مثل اسهال و..قلب درد، کمر درد و..
 • و..

باید اذعان داشت در کتاب های تخصصی روانشناسی اعم از دی اس ام نشانه ها و علائم افسردگی باید حداقل 5 الی 9 نشانه نیز به طول مدت حداقل 2 هفته مداوم در فرد وجود داشته باشد تا تشخیص افسردگی در ایشان احتمال بیشتری پیدا کند.

بهتر است به سبب مشاهده هر یک از این علائم فرد به نزد دکتری خوب و مجرب به جهت جلسات مشاوره افسردگی مراجعه نموده و با کمک ها و راهنمایی تخصصی ایشان چه مشاور خانم و چه آقا به هر نحوی چه حضور در بهترین مرکز مشاوره روانشناسی و چه آنلاین و تلفنی نیز در میزان بهبودی و کاهش افسردگی خویش تاثیرگذار باشد.

لذا افراد باید مطمئن باشند که افسردگی را نمی توان با روش های غیر اصولی و موقتی از بین برد و شاید بتوان به طور موقت به فروکشی و ناپدید شدن این احساس پرداخت.

همچنین در صورت عدم مراجعه به دکتر روانشناس آقا و خانم به  جهت بهره مندی از جلسات خوب و موثر مشاوره افسردگی در تهران و سایر شهرها این میزان افسردگی بیشتر و بیشتر شده و درمان آن ممکن است به مدت زمان بیشتری نیز وابسته باشد.

مشاوره افسردگی

علل بروز افسردگی در افراد

علل بسیاری بر افسرده شدن افراد در طی زمان و مراجعه ایشان به جلسات مشاوره افسردگی موثر واقع می شوند که حتی ممکن است ندانسته به آن ها بی اهمیت بوده و آن ها را مهم تلقی نکرد در حالی که با تجمع این احساسات در افراد نیز به مرور این میزان افسردگی شدت یافته و به شکل وسیع تر و پیچیده تری در افراد بروز می کند.

 • از دست دادن عزیز
 • خشم نهفته و درونی
 • تجربیات مخرب دوران کودکی
 • بیماری های جسمانی
 • تنها بودن و نا امیدی
 • تغییر ناگهانی روتین زندگی از دیگر علل مورد بررسی در جلسات مشاوره افسردگی

و دیگر عواملی که به هر شکل ممکن است با روحیات افراد ناسازگار بوده و به سبب ایجاد فشار روانی بسیار بر فرد به مرور افسردگی را در ایشان شدت بخشد.

مشاوره افسردگی

راهکارهای درمانی موثر در جلسات مشاوره افسردگی در تهران و دیگر شهرها

 • بهره گیری از روان درمانی در مشاوره افسردگی توسط مشاور و روانشناس
 • بهره گیری از دارو درمانی
 • بهره گیری از روش رفتاردرمانی دیالکتیکی DBT
 • بهره گیری از درمان شناختی رفتاری CBT
 • و سایر روش های درمانی تخصصی دیگر

✅ روان درمانی در جلسات مشاوره افسردگی

در این روش درمانی دکتر روانشناس خوب و ماهر  در جلسات مشاوره افسردگی نیز به گفتگو با مراجع خانم یا آقا در مرکز مشاوره یا به صورت آنلاین و تلفنی می پردازد و با فرد افسرده صحبت می کند تا وی به پذیرش افسردگی خویش رسیده و پس از پذیرش آن آماده بهبودی گردد.

✅ دارو درمانی در جلسات مشاوره افسردگی

اگر میزان شدت افسردگی شدید تر از آن باشد که تنها با روش های تخصصی روانشناسی درمان گردد نیاز است که خانم یا آقایی که دچار افسردگی هستند به نزد دکتر روانپزشک رفته و از داروهای منحصر به فرد افسردگی نیز استفاده کنند.

باید توجه نمود برای کاهش میزان افسردگی به هیچ عنوان نباید از داروهای خودسرانه استفاده نمود زیرا این امر تنها باید توسط روانپزشک انجام گیرد.

✅ رفتاردرمانی دیالکتیکی

این سبک از روش درمانی در مرکز مشاوره افسردگی و روان درمانی و در بین روانشناسان نیز اهمیت زیادی به پذیرش احساسات غم و ناراحتی فرد افسرده داده و به نوعی به اعتبار سنجی این احساسات و افکار منفی نیز می پردازد.

✅ درمان شناختی رفتاری

در این روش درمانی در جلسات مشاوره افسردگی دکتر روانشناس خانم و آقا به مراجع به صورت حضوری، آنلاین و تلفنی نیز کمک می کند تا سر منشا احساسات و افکار منفی و مخرب خویش را پیدا کرده و علت وجود این افکار و احساسات منفی و ..را متوجه گردد.

لذا توصیه می گردد فرد افسرده با در نظر داشتن احساسات منفی خویش به نزد دکتر روانشناس در بهترین مرکز مشاوره افسردگی رفته یا در غیر این صورت از جلسات آنلاین و تلفنی مشاوره خانواده بهره مند گردد و با کمک های تخصصی دکتر خانم و آقا به خوبی به کاهش و درمان افسردگی خویش بپردازد.

دیگر بهانه ای به سبب وقت نداشتن از بابت دور بودن مسیر در عصر امروز وجود نداشته و به سبب مزیت آنلاین و تلفنی شدن جلسات مشاوره خانواده، فردی و افسردگی و..نیز در کنار مراکز مشاوره می توان به خوبی تغییرات مثبتی در حال و احوال و زندگی خود نیز ایجاد نمود.

مشاوره افسردگی چه مزایایی دارد؟

کاهش افکار منفی-کاهش میزان وابستگی به تنهایی و گوشه گیری-کاهش بی حوصلگی و خستگی-افزایش امید و انگیزه-افزایش اعتماد به نفس و اجتماعی شدن-راهکارهای درمانی پذیرش مشکل، کنار آمدن با آن و تغییرات مثبت و..

نحوه برگزاری جلسات مشاوره افسردگی به چه صورت است؟

این جلسات هم به صورت حضوری در مرکز مشاوره و روانشناسی و همچنین به صورت آنلاین و تلفنی برگزار می شوند و افراد می توانند بنا بر خواسته خود نیز در هر یک از این جلسات شرکت کنند و به نتایج بی نظیری با همکاری های خود با مشاور و روانشناس دست یابند.

تشخیص افسردگی به چه نحو است؟

علائمی مثل بی حالی و خستگی-افکار منفی و گوشه گیری-تحریک پذیری و پرخاشگری-اختلالات خواب و دیگر نشانه هایی که در محتوا به آن ها ذکر شده در صورتی که در طولانی مدت در فرد وجود داشته باشند نشانه هایی از افسردگی می باشند که نیاز است توسط دکتر روانشناس تشخیص داده شده و تایید گردد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.