مایندیار
مشاوره کودک

مشاوره کودک

رزرو وقت مشاوره
جلسات مشاوره کودک به سبب بهره گیری دکتر روانشناس و مشاور از اصول روانشناسی تخصصی بر کاهش میزان مشکلات و اختلالات کودکان موثر می باشند.لذا مشاور در این جلسات بر اساس نیاز و خواست کودک به جهت شرکت در جلسات مشاوره کودک به صورت حضوری، آنلاین یا تلفنی، به همانگونه که کودک ترجیح می دهد به مشاوره کودک در مرکز مشاوره روانشناسی می پردازد. در جلسات مشاوره کودک به صورت آنلاین و تلفنی فرقی نمی کند مراجع در تهران زندگی می کند یا سایر شهرها چرا که روانشناس در اتاق درمان در مرکز مشاوره روانشناسی به مشاوره کودک می پردازد

مشاوره کودک میتواند در موارد زیر به شما کمک کند

درمان اختلالات روانشناختی کودک مثل اوتیسم، بیش فعالی و..بهبود مهارت های ارتباطی کودککاهش وابستگی کودک به والدینکاهش ترس کودک از بزرگسالان غریبهبهبود مهارت های کلامی در کودکبهبود مهارت های تحصیلی کودکدرمان افسردگی و اضطراب کودککاهش پرخاشگری کودککاهش میزان یک دندگی و بدخلقی کودکانکاهش میزان حسادت در کودکان

مراحل مشاوره کودک

1آشنایی دکتر روانشناس با کودک

دکتر روانشناس و مشاور کودک با مشخصات کودک اینکه فرزند چندم خانواده است-چه سنی دارد و..آشنا شده و نسبت به علایق و عواطف کودک شناخت پیدا می کند تا بتواند به خوبی با کودک ارتباط برقرار کند.

2بررسی علت مراجعه کودک به مرکز مشاوره و روانشناسی

مشاور کودک سعی می دارد علت مراجعه والدین و کودک به مشاوره را جویا شده و این مسئله را با والدین کودک بررسی می کند.اینکه از چه زمانی تشخیص دادند که نیاز است کودک از جلسات مشاوره به صورت آنلاین، تلفنی یا حضوری بهره گیرد.و..

3ریشه یابی بروز مشکل پیش آمده در کودک

پس از بررسی های لازم مشاور کودک به علت یابی و ریشه یابی مشکل می پردازد.می سنجد که مشکلات به وجود آمده در کودک چند مدت ادامه داشته و شدت میزان بروز مشکل در وی چقدر بوده است. روانشناس کودک پس از بررسی های لازم به ریشه یابی مشکل پرداخته و پس از تشخیص احتمالی به درمان کودک مشغول می گردد.

4ارائه راهکارهای درمانی موثر بر بهبود کودک

روانشناس کودک پس از تشخیص احتمالی مشکل به ارائه راهکارهای درمانی می پردازد و موثرترین راهکار را بر حسب میزان شدت مشکل در کودک و نیز توانایی های وی برای او در نظر می گیرد. ممکن است دکتر روانشناس در مرکز مشاوره یا حتی جلسات آنلاین و تلفنی در تهران یا شهرهای دیگر تمرینات درمانی مشخصی را برای کودک در نظر گیرد تا میزان مشکلات کودک به سبب این تمرینات کاهش یافته و بهبود یابد.

5پیگیری بهبودی کودک پس از جلسات مشاوره کودک

پس از اتمام جلسات مشاوره کودک، روانشناس به پیگیری احوال کودک می پردازد تا میزان بهبودی کودک در طی زمان سنجیده شود. در صورتی که کودک حتی پس از اتمام جلسات مشاوره نیازمند درمان باشد روانشناس به درمان کودک می پردازد ولیکن اگر نیازی به درمان نباشد مشاور تنها در برخی مواقع و زمان های مورد نیاز به پیگیری بهبودی کودک می پردازد.

سوالات متداول مشاوره کودک

1کودک از چه سنی دچار اختلال اضطراب جدایی می گردد؟

کودکی که دچار اختلال اضطراب جدایی می باشد از سن 10 الی 18 ماهگی علائم اضطراب را که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم از خود نشان می دهد.

این کودک اگر توسط درمانگر و روانشناس اضطراب کودک که در این زمینه تخصص دارد درمان شود در سه سالگی بهبود می یابد در غیر این صورت میزان علائم اضطراب جدایی در وی افزایش می یابد.

نشانه ها و علائم اضطراب جدایی در کودک:

ترس و وحشت به هنگام جدایی از والدین

پرخاشگری به هنگام جدایی از والدین

بی قراری به هنگام نبود والدین

و..

2آیا کودک ممکن است از تعامل با دیگران بترسد؟

بله برخی کودکان به اقتضاء سن خود و یا کمبود تعامل والدین خویش با دیگران از تعامل برقرار کردن ترسیده و به هنگام برخورد با دیگران به خصوص غریبه ها بسیار دچار استرس می گردند.

عموما این مشکل اگر در کودکان ادامه یابد و درمان نگردد دچار اضطراب اجتماعی بوده و به هنگامی که در بین جمع قرار می گیرد دچار خجالت و ترس از دوست نداشته شدن و مسخره شدن و..می گردد.

در این مواقع والدین باید از اجبار فرزندشان به بازی با همسالان و برقراری ارتباط با دیگران جلوگیری کنند و اگر فرزندشان دچار ترس از اجتماع و دیگران می باشد سریعا به نزد دکتر روانشناس و مشاور کودک مراجعه کند.

ولیکن اگر والدین قصد داشتند کودکشان به جای مراجعه حضوری به صورت آنلاین و تلفنی از مشاوره کودک مرکز مشاوره در تهران یا سایر شهرها بهره مند گردد می توانند از این طریق شاهد بهبود میزان اضطراب اجتماعی در کودک خود باشند.

3چگونه می توان با فرزندان رابطه خوبی داشت؟

بهترین پیشنهاد این است که والدین سبک فرزندپروری را در جلسات مشاوره کودک از جانب مشاور و روانشناس کودک بیاموزند تا به بهترین شیوه با کودک خود تعامل کنند.

دکتر مشاور خانم یا آقا کمک می کند والدین با روحیات و خلقیات کودک خود بیشتر آشنا شده و بتوانند بر اساس علایق کودک و توجه به احساسات او با رفتار کنند.

ولیکن به طور کل مهم است که والدین با کودک خود دوست باشند، به او و توانایی هایش باور داشته و به کودک بفهمانند که دوستش دارند و قدردان وجودش هستند.

کودک نیاز دارد محبت والدین اش را شاهد باشد بنابراین بهتر است والدین محبت به کودک و عشق ورزیدن به وی را فراموش نکنند.

بهتر است والدین از جلسات مشاوره آنلاین، تلفنی و حضوری در مرکز مشاوره و روانشناسی کودک در تهران و سایر شهرها بهره مند شده و به صورت اصولی مهارت های فرزندپروری و برقراری ارتباط با وی را بیاموزند.

4آیا اوتیسم قابل درمان است؟

خیر.اوتیسم درمان قطعی ندارد ولیکن به سبب روش های درمانی متعددی مثل بازی درمانی، CBT و..می توان میزان نشانه ها و علائم اوتیسم در کودکان را کاهش داد.

نکته ای که حائز اهمیت می باشد این است که والدین با مشاهده کوچک ترین علائم در کودک خود باید به نزد روانشناس و مشاور کودک مراجعه کنند تا در سریع ترین از میزان علائم کودک کم گردد.

در صورتی که نشانه های کودک جدی تلقی نگردد ممکن است میزان شدت این اختلال افزایش یافته و به سختی بتوان مشکلات ارتباطی عاطفی در کودک را کاهش داد.

 

5مشاوره کودک چند جلسه می باشد؟

نمی توان تعداد جلسات یکسانی را برای تمامی کودکان در نظر داشت لذا تعداد جلسات بر اساس میزان شدت مشکل در کودک و روند بهبود وی تعیین می گردند.ممکن است مشکل کودکی در 12 جلسه درمان یافته ولی برخی کودکان حتی نیاز به یک سال یا بیشتر جلسه درمانی داشته باشند.

توصیه می گردد والدین در پیشبرد جلسات مشاوره کودک صبور بوده و عجله ای برای کاهش میزان مشکلات فرزند خود نداشته باشند و کودک را مجاب به بهبودی زود هنگام نکنند.

لذا مشکل به وجود آمده بدون خواست کودک ایجاد گشته و نیز به اختیار کودک هم به سادگی قابل حل و رفع نمی باشد و نیاز است که مسیر بهبودی و درمان کودک با کمک های تخصصی مشاور به مرور و به آهستگی طی شود تا در زمانی مناسب شاهد کاهش علائم اختلال و..در کودک گردید.

6آیا نیاز است که همراه کودکان در جلسات مشاوره کودک بود؟

در اولین جلسه درمانی که به صورت حضوری در مرکز مشاوره روانشناسی تشکیل می گردد حضور والدین اجباری بوده و نیاز است که والدین هم همراه کودک در جلسه مشاوره کودک شرکت کنند.

مشاور خانم یا آقا در صورتی که پس از طی شدن چندین جلسه حضور والدین در جلسات مشاوره کودک را بی دلیل تلقی دارد دیگر نیازی نیست که والدین در جلسات حضور یابند.

حتی باید توجه داشت در اولین جلسه مشاوره کودک به صورت آنلاین و تلفنی هم نیاز است که والدین در این جلسه مشارکت داشته باشند.

7چگونه می توان کودک را راضی به حضور در جلسات مشاوره نمود؟

نیاز است که با لحنی آرام و مناسب با کودک صحبت کرد.نیازی نیست که به وی در مورد درمان مشکلاتش حرفی زده شود بلکه بهتر است با او درباره مزایا و تاثیرات مراجعه به جلسات مشاوره کودک صحبت کرده و کودک را از این جلسات نترساند.

در صورتی که کودک از مزایای جلسات مشاوره کودک چه به صورت حضوری جه آنلاین و تلفنی از سوی مرکز مشاوره روانشناسی آگاه شود تمایل بیشتری به شرکت در جلسات پیدا می کند.

8اگر کودک، فرزند طلاق باشد نیاز است که به نزد مشاور مراجعه کند؟

بله در صورتی که والدین کودکی از یکدیگر جدا شده اند نیاز است که کودک در جلسات مشاوره کودک شرکت کند.

لذا بهترین نتایج زمانی به ثمر می رسند که کودک توسط دکتر روانشناس و مشاور کودک درمان گردد زیرا ممکن است به سبب طلاق و جدایی والدین دچار آسیب روحی شده و نیز دارای خشم نهفته و سرکوب شده و.. باشد.

این کودکان ممکن است به دلیل طلاق والدین خود نسبت به جنس مخالف بی اعتماد شده و به آن ها شک داشته باشند.

بنابراین بسیار حائز اهمیت است که کودکی که فرزند طلاق می باشد از راهنمایی های تخصصی دکتر روانشناس و مشاور خانم یا آقا بهره مند گردد.

9در مشاوره کودک، میزان مشکلات کودک کاهش می یابند؟

بله در جلسات مشاوره کودک میزان مشکلاتی که سبب گشته اند زندگی عادی کودک مختل گردند تماما به صورت تخصصی و اصولی بررسی می شوند و پس از علت یابی بروز مشکل در کودک، روانشناس و مشاور کودک به درمان و ارائه راهکارهای درمانی موثر می پردازد و این گونه به مرور میزان مشکلات کود کاهش می یابد.

 

10آیا مشاور کودک می تواند گزارش تمامی جلسات مشاوره را به والدین توضیح دهد؟

خیر جز مواقع لازم.

دکتر روانشناس و مشاور کودک به سبب قوانین مبتنی بر حوزه روانشناسی و مشاوره کودک رازدار مسائل شخصی کودک در طی جلسات می باشد و تنها در مواقع نیاز که لازم باشد مسئله مهم و حیاتی به والدین ابراز شود مشاور با والدین صحبت می کند.

لذا ممکن است مشاور به جهت ارائه موارد لازم به والدین این جلسه را بنا بر ترجیح والدین، به صورت حضوری در مرکز مشاوره روانشناسی در تهران یا سایر شهرها یا به صورت آنلاین و تلفنی برگزار می کند.

توضیحات مشاوره کودک

منظور از مشاوره کودک چیست؟

مشاوره کودک به جلساتی گفته می شود که هم به صورت حضوری در مرکز مشاوره روانشناسی در تهران یا هر شهر دیگر و هم به صورت تلفنی و آنلاین قابل اجرا می باشد و به سبب این جلسات که توسط دکتر روانشناس و مشاور کودک تشکیل می گردند مشکلات کودک تا حد امکان با همکاری های وی و والدین درمان یافته و مهارت های کودک در سطوح متنوع افزایش می یابد.

مشاوره کودک به صورت تخصصی و بر اساس اصول روانشناسی تشکیل شده و در این جلسات، مشاور درصدد علت یابی مشکل کودک و درمان آن نیز می باشد.

بهتر است والدین پیش از شدیدتر شدن مشکل به وجود آمده در کودک در جلسات مشاوره کودک حضور یابند لذا اگر از میزان وجود و بروز مشکل در کودک مدت زمان زیادی گذشته باشد ممکن است طول درمان کودک افزایش یابد.

مشاوره کودک

مشاور کودک کیست؟

مشاور کودک خانم یا آقا به سبب بهره مندی از اصول روانشناسی به علت یابی و ریشه یابی مشکلات رخ داده در کودک می پردازد. مشاور بر اساس تشخیص احتمالی خویش از بابت علت مشکل کودک با بررسی راه های درمانی موثر، یکی از راه هایی که در کاهش میزان مشکلات کودک و درمان وی تاثیر زیادی دارند انتخاب کرده و به درمان کودک می پردازد.

مشاور کودک به خوبی بر اساس نیاز و ترجیح کودک جلسات مشاوره کودک را هم به صورت حضوری در مرکز مشاوره کودک در تهران یا سایر شهرها و یا به صورت آنلاین و تلفنی نیز برگزار می کند زیرا روانشناس و مشاور به احساسات و خلقیات کودک بسیار اهمیت داده و نیازها و خواسته های کودک را در اولویت قرار می دهد.

مشاوره کودک

چه مشکلاتی در جلسات مشاوره کودک بررسی می شوند؟

در جلسات مشاوره کودک تنها به مشکلات روانشناختی کودک توجه نمی گردد بلکه تمام جوانبی که سبب بروز مشکل در کودک شده اند بررسی می گردند:

 • میزان اعتیاد کودک به تلفن همره، بازی های کامپیوتری و..
 • ترس کودک از تنهایی به خواب رفتن
 • مشکلات تحصیلی کودک اعم از عدم یادگیری الفبا یا درس ریاضی
 • تندخویی کودک در خانه و فرمانبرداری او( همه چیز باید براش مهیا باشد در غیر این صورت به شدت پرخاشگری کرده و بد رفتاری می کند)
 • کودک هیچگونه مهر ورزی نسبت به خواهر و برادرها و والدین خویش ندارد.
 • کودک دچار سوءاستفاده جنسی، روانی، فیزیکی و کلامی گشته است.
 • کودک به سبب مرگ یکی از عزیزان دچار ناراحتی شدیدی شده است.
 • کودک دچار استرس و اضطراب بوده و نمی تواند به هنگام استرس خود را کنترل کند.
 • بررسی خودزنی های کودک و تهدید به خودکشی به هنگام پرخاشگری در مشاوره کودک
 • کودک به اقتضاء سنش مهارت های ارتباطی را نیاموخته است.
 • کودک وابستگی شدیدی به همسالان خود داشته و به زور از آن ها جدا می شود.
 • کودک در خانه یا مدرسه مدام زورگویی کرده و دیگران را مسخره می کند.
 • والدین کودک طلاق گرفته و کودک دچار آسیب های روحی شده است.
 • کودکی که پیش از شروع بلوغ جنسی به مسائل جنسی علاقه نشان می دهد.
 • یکی از والدین کودک یا هر دو والد به مواد مخدر اعتیاد داشته و این نیز بر کودک تاثیر منفی زیادی داشته است.
 • و..

دلایل بسیار دیگری که شاید حتی از نظر والدین مهم نباشند ممکن است روح و روان کودک را بهم بریزد مثل محبت بیشتر یکی از والدین به خواهر یا برادر دیگر کودک و..

بنابراین نیاز است که والدین نسبت به واکنش های رفتاری کودکان خود توجه نموده و در صورتی که مشکلاتی جسمانی و روانشناختی در کودک شان مشاهده نمودند کودک را تشویق به حضور در جلسات مشاوره کودک یا جلسات مشاوره آنلاین و تلفنی کنند.

مشاوره کودک

مهارت هایی که کودک در جلسات مشاوره کودک بهره می گیرد

کودک به بهترین شکل ممکن با کمک های دکتر روانشناس و مشاور خانم و آقا به صورت حضوری در مرکز مشاوره روانشناسی و یا به صورت تلفنی و آنلاین در تهران و سایر شهرها مهارت هایی را می آموزد که می توانند سبب افزایش تعاملات و روابط اجتماعی ایشان گردند.

لذا ممکن است همه کودکان نیاز به آموختن این مهارت ها نداشته باشند ولیکن به طور کل به مهارت هایی که به سبب جلسات مشاوره کودک ایجاد می شوند اشاره می کنیم:

 • کودک به خوبی می آموزد چگونه صحبت کرده و مهارت های کلامی وی افزایش می یابد.
 • میزان اعتماد به نفس و عزت نفس کودک افزایش می یابد.
 • استقلال فردی در کودک افزایش می یابد.
 • کودک می آموزد خشم و پرخاشگری خود را کنترل کرده و به شیوه صحیح عصبانیت خود را ابراز کند.
 • میزان بیش فعالی، افسردگی و ..در کودک با مشاوره بیش فعالی و مشاوره افسردگی کاهش می یابد.
 • کودک می آموزد به دیگران احترام گذاشته و با آن ها به خوبی تعامل کند.(مهارت های ارتباطی کودک ارتقاء می یابد)
 • و..

لذا باید توجه داشت نیاز است که والدین باید به نیازها و واکنش های رفتاری و همچنین احساسات کودک خود اهمیت داده و در صورت بروز هرگونه مشکل در وی کودک را به شرکت در جلسات مشاوره کودک آنلاین، تلفنی و حضوری در مرکز مشاوره روانشناسی تشویق کنند.

کودک نباید مجاب به شرکت در جلسه مشاوره کودک شود، اگر وی راحت تر است که به صورت تلفنی یا آنلاین در این جلسات شرکت کند هیچ ایرادی نداشته و این جلسات هم تاثیرات بسیار مفیدی بر کاهش مشکلات کودک و بهبودی ایشان دارند.

مشاوره کودک

جلسات مشاوره کودک بر کاهش و بهبود مشکلات کودک موثر است؟

بله بهره گیری از جلسات مشاوره کودک و راهنمایی ها و کمک های تخصصی مشاور بر کاهش میزان مشکلات کودک موثر است.

آیا جلسات آنلاین مشاوره کودک موثر است؟

بله هیچ تفاوتی بین مشاوره حضوری و آنلاین یا تلفنی ندارد بلکه در هر شیوه برگزاری جلسات کودک، درمان به خوبی پیش می رود.

افسردگی کودک در جلسات مشاوره کاهش می یابد؟

در صورتی که والدین و کودک همکاری های لازم را با مشاور به جهت چگونگی برخورد با این مشکل و درمان به جا آورند با ارائه راهکارهای درمانی موثر میزان افسردگی کودک کاهش می یابد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.